Какво означава понятието „кръвна захар“?
С понятието кръвна захар се означава съдържанието на глюкоза в кръвта. Глюкозата е вид захар, която предоставя енергия на организма и е важна за нормалното функциониране на клетките. Кръвната захар се използва като мярка за оценка на нивата на глюкоза в организма и контрола на обмяната на въглехидрати.
Кръвната захар е важен параметър за оценка на метаболичното здраве и е от ключово значение при диагнозата и управлението на диабет.
Защо се препоръчва изследване на кръвна захар?
Изследването на кръвна захар дава информация за концентрацията на глюкоза в кръвта. Нормалните нива на глюкоза могат да изключат състояния свързани с предиабет и диабет. При пациенти с доказано предиабетно или диабетно състояние е важно проследяването на нивата с цел регулиране на лечението.
Какво е преддиабет? – Когато кръвната захар е по-висока от нормалното, но по-ниска от границите на захарния диабет, имаме предиабет. Предиабет е състояние на по-висок риск за развитие както на захарен диабет, така и на сърдечносъдови заболявания.
Какво представлява диабетът? – Диабетът е хронично заболяване, което се характеризира с високи нива на глюкоза (захар) в кръвта. Глюкозата представлява основен източник на енергия за организма, но за да бъде използвана ефективно, тя изисква хормона, наречен инсулин. Диабет се развива, когато панкреасът (задстомашната жлеза) не е в състояние да произвежда инсулин, или когато тялото не може да използва произведения от панкреаса инсулин.
Има четири основни типа захарен диабет:
- Захарният диабет тип 1е заболяване, при което се наблюдава увреждане на клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. Обичайно се дължи на автоимунна реакция, чрез която защитната система на организма атакува и уврежда клетките, които произвеждат инсулин.
- Захарен диабет тип 2– Характеризирира се с инсулинова резистентност (тялото не може ефективно да използва произведения инсулин) и относителен недостиг на инсулин, като всяко от тези нарушения или и двете може да са налице при поставянето на диагнозата диабет.
- Гестационен диабете форма на диабет, изразяваща се в повишени нива на глюкозата в кръвта, които се установяват за първи път по време на бременност.
- Други специфични типове диабетсъщо може да се наблюдават. Дължат се на генетични дефекти в инсулиновата секреция или инсулиновата чувствителност, на редица заболявания (например на панкреаса), както и на въздействието на някои медикаменти.
Симптоми, подсказващи че вероятно имате високо кръвнозахарно ниво
За да сте сигурни, че нивото на кръвната захар е високо, са необходими клинико лабораторни изследвания. Ако припознавате някои от изброените по-долу симптоми, обърнете се към вашия лекар за лабораторни изследвания на кръв.
- непрекъсната жажда
- непрекъснат глад
- често уриниране
- честа умора
- напълняване
- бавно зарастване на порязвания и рани
- замъгляване на зрението
- суха кожа и кожен сърбеж
Заяви изследване
Кога се назначава изследване на кръвна захар?
Изследването за кръвна захар се извършва с цел да се определи количеството глюкоза (захар) в кръвта. Този тест е важен инструмент за диагностициране и мониторинг на диабет и други състояния, свързани с нарушен въглехидратен метаболизъм.
Изследването на кръвната захар е необходимо, ако има рискови фактори за развитие на диабет:
- наднормено телесно тегло;
- заседнал начин на живот;
- близки роднини с диабет;
- високо кръвно налягане;
- сърдечна исхемия;
- хронични чернодробни заболявания;
- бременност.
Какви са нормалните кръвнозахарни стойности
Измерена на гладно в клинична лаборатория, стойността трябва да е между 3.9 и5.5 mmol/L. Преди изследването не трябва да сте приемали храна най-малко в продължение на 8 часа.
Два часа след хранене стойността й трябва да е от 3.9 до 8.1 mmol/L. Нормално е след хранене стойността й да се повиши. Именно това повишаване предизвиква отделянето на инсулин в кръвта.
При случайно измерване за нормални стойности се приемат тези между 3.9 и 6.9 mmol/L.
Кои са основните методи за измерване на кръвната захар?
Случайно измерване на кръвната захар: Кръвта се взима в случаен момент от денонощието. Кръвна захар равна или превишаваща 11.1 mmol/L без значение от времето, изминало от последното хранене, поставя диагнозата „диабет“.
Кръвна захар на гладно: Кръвта се взима сутрин на гладно. Кръвна захар на гладно под 5.6 mmol/L се счита за нормална. Резултат между 5.6 и 6.9 mmol/L говори за преддиабетно състояние, а над 7 mmol/L при две различни изследвания означава, че имате диабет.
Гликиран хемоглобин (HbA1C): Гликираният хемоглобин е отражение на средните нива на кръвната захар за последните 2-3 месеца. Гликиран хемоглобин равен или превишаващ 6.5% при две различни измервания означава, че имате диабет
Как става вземането на кръвна проба?
Изследването се извършва с взимане на венозна или капилярна кръв в оторизирана медицинска лаборатория. То може да бъде от серум или пълна кръв според това дали се прави в домашни условия или в лаборатория.
Каква е предварителната подготовка за изследване на кръвна захар?
Това изследване се влияе изключително много от подготовката на пациента. Спазването на поне 8 часово гладуване е от голямо значение за правилното тълкуване на теста за глюкоза. При някои пациенти може да се наложи и няколкократно тестване в рамките на няколко часа или на деня според предписанието на лекаря.
На гладно (след поне 8 часа въздържание от всякакъв калориен прием)
- Без специална подготовка – пробата се взема 2 часа след хранене;
- Без специална подготовка – пациентът посочва колко време е изминало от последното хранене;
Проба –Изследването се прави с венозна кръв.
Метод – Спектрофотометричен (колориметрична ензимна реакция)
Кои са най-вероятните причини за отклонения на стойностите на кръвна захар?
Високите нива на кръвна захар може да се дължат на:
- Захарен диабет;
- Гестационен диабет;
- Поликистозен овариален синдром;
- Прием на някои медикаменти като кортикостероиди, ниацин, фенитоин, някои диуретици, медикаменти за високо кръвно налягане, медикаменти за лечение на СПИН;
- Силен стрес;
- Синдром на Cushing;
- Вродени заболявания – като кистична фиброза (муковисцидоза) или хемохроматоза;
- Акромегалия;
- Феохромоцитом.
Ниските нива на кръвна захар може да се дължат на:
- Прием на някои медикаменти като лекарства за лечение на диабет,
- Някои лекарства за лечение на високо кръвно налягане или депресия
- Цьолиакия – заболяване, което се характеризира с нарушение в резорбцията на хранителните вещества
- Болест на Addison
- Проблеми с щитовидната жлеза – хипотиреоидизъм
- Инсулином – тумор на зад стомашната жлеза
- Цироза на черния дроб
Какви увреждания и заболявания могат да се развият вследствие на повишеното ниво на кръвната захар?
Уврежданията не се ограничават само с диабета. Значително се увеличават рисковете от инфаркт на сърцето или инсулт.
Бъбреците също могат да бъдат засегнати в резултат на диабета и особено тяхната функция да не пропускат белтъци в урината.
Често срещано усложнение на диабета е увреждането на краката и развитието на диабетно стъпало.
Важно е диабетиците да посещават профилактично веднъж годишно очен лекар, с цел предпазване от увреждане на очите и развитие на диабетна ретинопатия.