Много хора често пренебрегват стомашните проблеми, докато не започнат да пречат на ежедневния им живот. С пренебрежение се приемат симптоми като подуване на корема, газове, леко гадене, краткотрайно разстройство или запек. Обикновено се свързват с определена храна или стрес, но ако тези симптоми станат хронични, то друга възможна причина може да бъде грам-негативната бактерия Хеликобактер Пилори.
Какво представлява Хеликобактер Пилори?
Хеликобактер Пилори е изключително устойчива бактерия, която може да предизвика различни стомашни проблеми и дори сериозни заболявания. Тя е една от малкото бактерии, които не само оцеляват в киселинната среда на стомаха, но дори я използват в своя полза, като успешно колонизират както стомаха, така и дванадесетопръстника.
Х. Пилори (H.pylori) може да присъства в организма ни в продължение на години, без да предизвиква ясни симптоми. В редки случаи се проявяват болки в корема, парене, гадене, киселини, усещане за глад след хранене и общ стомашен дискомфорт. С времето тази бактерия може да причини сериозни заболявания като гастрит, пептична язва, дуоденит и дори рак на стомаха.
Инфекцията с H. pylori се проявява, когато бактериите H. pylori заразят стомаха, обикновено още в детска възраст. Тази инфекция е широко разпространена, засягайки повече от половината от световното население и е една от най-честите причини за стомашни язви (пептични язви).
Заяви изследване
Механизъм на действие
H. pylori атакува защитната лигавица на стомаха, което може да доведе до сериозни стомашни проблеми. Тя произвежда ензим, наречен уреаза, който намалява киселинността на стомашните сокове. Това отслабва лигавицата и прави стомашните клетки по-уязвими към киселините и пепсина, силни храносмилателни ензими. В резултат на това могат да се образуват рани или язви в стомаха и дванадесетопръстника.
Освен това, H. pylori може да повиши нивото на киселинност в стомаха, което допълнително утежнява състоянието.
Повечето хора не осъзнават, че са заразени с H. pylori, тъй като инфекцията често не води до болестни симптоми. В много случаи тя се открива случайно, като част от диагностиката на други проблеми, като пептична язва — възпаление на лигавицата на стомаха (стомашна язва) или на първата част на тънките черва (дуоденална язва). Затова, ако развиете признаци и симптоми на язва, е вероятно вашият лекар да ви препоръча изследване за инфекция с Хеликобактер пилори.
Какви са оплакванията при инфекция с Хеликобактер пилори?
Повечето хора, които са инфектирани с тази бактерия, нямат особени оплаквания и клинични прояви. Най-чести сигнали за проблем са:
- Пареща болка в стомаха
- Болка, която се усилва на празен стомах
- Гадене
- Загуба на апетит
- Често оригване
- Усещане за подут корем
- Неволна загуба на тегло
Инфекцията с Хеликобактер пилори е свързана с повишен риск от развитие на рак на стомаха. Симптомите, които могат да сигнализират за този сериозен проблем, включват:
- Чувство за ситост след консумация на малко количество храна – Това може да бъде знак за увреждане на стомашната лигавица или наличие на тумор.
- Дискомфорт или подуване на корема – Може да е резултат от възпаление или растеж на тумор.
- Стомашна болка – Постоянна или променлива болка може да укаже за сериозни стомашно-чревни проблеми.
- Умора или слабост – Често е симптом на анемия, която може да бъде резултат от хронично кървене.
- Нередовна дефекация – Промени в честотата и консистенцията на изхожданията може да подсказват за проблеми в стомашно-чревния тракт.
- Парене в гръдната област – Може да бъде симптом на гастрит или други стомашно-чревни нарушения.
Много от симптомите на различни стомашно-чревни заболявания могат да бъдат сходни, което прави консултацията с гастроентеролог особено важна за точна диагностика и лечение.
Симптомите, които изискват особено внимание, включват:
- Болка или дискомфорт при преглъщане – Може да бъде сигнал за проблеми в хранопровода или стомаха.
- Анемия – Ниското ниво на червени кръвни клетки може да е признак на по-сериозни стомашно-чревни нарушения.
- Кръв в изпражненията – Появата на кръв може да е индикация за язва, хемороиди или други проблеми.
- Изпражнения, оцветени в черно – Черният цвят на изпражненията може да показва наличие на кръв, която е преминала през храносмилателната система.
При наличието на тези симптоми е важно да се консултирате с медицински специалист за точна оценка и лечение.
Как се диагностицира Хеликобактер Пилори?
Налични са няколко теста и процедури за определяне дали човек е заразен с бактерията, включително проби от изпражнения, дихателни тестове и изследвания с горна ендоскопия. Освен това е важно да се правят повторни тестове след лечение, за да се гарантира, че H. pylori е ерадикирана.
- фекален анализ – има висока точност, резултатите помагат за диагностика и назначаване на лечение;
- кръвно изследване – изследват се два вида антитела – IgG и IgA. Първите сочат дали има, или е имало инфекция. Вторите показват ранния етап на инфекцията, служат за проследяване ефективността на лечението;
- дихателен тест с урея – установява наличието на H. pylori с 2 издишвания. Провежда се само ако човекът не е приемал антибиотици поне месец, две седмици не е приемал инхибитори на протонната помпа, поне ден не е приемал лекарства от групата на Н-2 блокерите.
Как се провежда изследването?
Фекален тест (антигенен тест)
Проба – малко количество фекалии. Ако няма възможност за експресно изследване е желателно пробата да се съхранява при температура 2-6◦С в специален контейнер.
Цел – Пробата се анализира за наличие на антиген на Хеликобактер пилори, който е маркер за активна инфекция.
Метод – имунохроматография.
Референтни стойности – Отрицателен резултат за Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) .
Резултати:
Позитивен резултат – показва наличие на хеликобактерен антиген във фецес. Негативен резултат – не изключва наличието на Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori).
Кръвен тест
Проба – Венозна кръв от ръката и се изпраща в лаборатория за изследване.
Цел – Кръвта се тества за наличие на антитела срещу H. pylori.
Заразна ли е Хеликобактер Пилори и как да се предпазим?
Бактерията е заразна и се разпространява по някои от следните начини:
- орален път;
- орално-фекален път;
- по въздушно-капков път;
- чрез заразена храна;
- повръщане;
- при хранене със мръсни прибори и лоша хигиена.
Тази бактерията е упорита и трудно се отстранява, ако вече сте заразени. Начините за предпазване от заразяване са лесноизпълними и достъпни:
- спазване на добра лична хигиена, миене на ръцете преди и след хранене, след посещение на тоалетна;
- спазване на утвърдени хигиенни норми за старателно измиване и дезинфекция на приборите за хранене;
- ограничаване посещаването на заведения за бързо хранене и други заведения, в чието ниво на хигиената и качеството на продуктите се съмняваме.
Какви усложнения може да настъпят ако не се вземат адекватни мерки?
Инфекцията с Хеликобактер пилори може да причини язви, но също така да доведе до по-сериозни здравословни проблеми. Сред потенциалните усложнения са:
- Кървене – Може да се появи, когато язва достигне до кръвоносен съд.
- Обструкция – Тумор, причинен от инфекцията, може да блокира нормалния проход на храната през стомаха.
- Перфорация – Когато язвата наруши целостта на стомашната стена, може да се появи перфорация.
- Перитонит – Често е резултат от перфорирала язва, която предизвиква възпаление на перитонеума.
Съществуват доказателства, че инфекцията с Хеликобактер пилори увеличава риска от стомашен аденокарцином (рак на стомаха). Рискът е още по-висок при пушачи.