Какво представлява антибиограмата?

Тя е лабораторен тест, който определя чувствителността на бактериите към различни антибиотици. Тя помага на лекарите да изберат най-ефективното лечение при бактериални инфекции.

Антибиограмата предоставя ценна информация за избора на антибиотик при наличие на положителен резултат от секрет (като гърлен, носен, уринен, фекален и други). Този медицински тест определя чувствителността на изолираната бактерия, което го прави незаменим инструмент за ефективното лечение на бактериални инфекции.

Запази час за изследване

Кога е необходимо да се направи антибиограма?

Антибиограма се прави при съмнение за бактериална инфекция, особено когато стандартното лечение не дава резултат или когато има резистентност към антибиотиците.

Всеки положителен резултат от секрет задължително трябва да бъде придружен от антибиограма, за да се подбере най-подходящият антибиотик с минимални странични ефекти за конкретния пациент. В случаите на антибиотикорезистентни патогени може да се наложи провеждането на допълнителна или разширена антибиограма, която да тества по-голям брой антибиотици.

Заяви изследване

    Методи използвани за определяне на антибиотичната чувствителност на изследвания щам

    Определяне на минимална инхибиторна концентрация (MIC):

    MIC определя най-ниската концентрация на антибиотик, която е в състояние да инхибира растежа на бактерията. Този метод се използва за по-точна оценка на чувствителността на бактериите и е от значение при избора на подходяща доза за лечение. Определя най-ниската концентрация на антибиотика, която потиска бактериалния растеж.

    Дисков дифузионен метод (метод на Kirby-Bauer)

    Този метод е един от най-често използваните за определяне на антибиотичната чувствителност. При него на агарна среда се поставят дискове, напоени с различни антибиотици. Това е дифузионен метод, при който дисковете, импрегнирани с антибиотици, се разполагат върху хранителната среда след посяване на изследвания бактериален щам.

    Антибиотиците от дисковете дифузират в средата, създавайки зона на потиснат растеж около всеки диск. След определен период от време, при подходящи условия, се измерва диаметърът на тези зони, което позволява да се определи чувствителността на бактериите.

    Агарова дифузия (E-тест)

    Това е усъвършенстван метод, който съчетава дисковата дифузия и метода на MIC. При него се използва лента, напоена с антибиотик, която създава градиент от концентрации. След инкубация се измерва точката, където растежът на бактерията спира, и това определя MIC.

    Минимална бактерицидна концентрация

    За някои от инфекциите е съществено да се определи концентрацията, при която бактериите умират, а не само преустановяват растежа си. Минималната бактерицидна концентрация се определя чрез повторно провеждане на изследванетослед като е определена минималната инхибиторна концентрация.

    Изследване на антибиотична чувствителност при анаероби и други взискателни бактерии

    Анаеробните и други трудно-растящи бактерии изискват специални условия за култивиране. На практика, за тях не се извършват тестове за антибиотична чувствителност. Вместо това, антибиотичната им чувствителност често се предполага въз основа на наличната информация в съответните медицински ръководства.

    Определяне на чувствителността на гъбичките към антимикотици

    Определянето на минималната фунгицидна концентрация (MFC) се извършва по методи, сходни с тези за определяне на минималната инхибиторна концентрация (MIC). Важно е да се отбележи, че тези тестове не са достъпни във всяка лаборатория.

    Анализ на резултатите от антибиограма

    Анализът включва следните стъпки:

    Идентификация на бактерията

    Първата стъпка е установяването на вида бактерия, изолирана от пробата (например, от гърлен, носен секрет, урина и др.). Това е важно, защото различните бактерии могат да имат различна чувствителност към антибиотиците.

    Чувствителност към антибиотици

    Резултатите показват колко чувствителна е изолираната бактерия. Обикновено се посочват три основни категории:

    • S (Susceptible) – чувствителен: антибиотикът е ефективен срещу бактерията.
    • I (Intermediate) – междинен: антибиотикът може да бъде ефективен, но може да се наложи по-висока доза или по-дълъг курс на лечение.
    • R (Resistant) – резистентен: антибиотикът не е ефективен срещу бактерията.

    Как се провежда изследването?

    Подготовка – вземане на материал за микробиологично проверка ( урокултура, копрокултура, храчка).

    Проба – според симптомите и оплакванията се взема проба с тампон или се събира материал в стерилен контейнер – напр. урина, храчка, фецес,носо – гърлен и раневи секрети, кръв и кръвни продукти, урина, вагинален и цервикален секрети , проба от ухото и др.

    Метод – микробиологично културелно изследване

    Микробиологичната проверка е първата стъпка преди провеждането на антибиограма. То се извършва с цел да се идентифицират различни видове бактерии, които причиняват инфекциозни заболявания.

    Тъй като те имат специфични изисквания към средата, в която се развиват, микробиологичните изследвания прилагат разнообразни методи за тяхното откриване. Посяването на пробата се извършва върху специално подбрани среди, които предоставят оптимални условия за растеж на бактериите.

    Чрез микробиологичното изследване и посяването на секрета в подходящи среди се определя точният причинител на инфекцията, което улеснява избора на антибиотик, към който той е най-чувствителен.

    За да се гарантира точността на микробиологичното изследване, е от съществено значение материалът да бъде взет преди започване на антибиотично лечение и пробата да бъде предпазена от замърсяване.

    Запази час за изследване

    Защо да направите вашите изследвания в laboratoria.bg?

    В Лаборатория.бг сме ангажирани с качеството на услугите и комфорта на пациентите. Можете да подадете заявка за такова изследване както на място в лабораторията, така и по телефона.

    Ако сте приемали лекарства, имате алергии към определени лекарства, моля, информирайте ни за тези обстоятелства, за да можем да адаптираме нашето изследване спрямо вашите нужди.

    Ние предлагаме възможност за включване на разнообразие от антибиотици в антибиограмата, обхващащи венозно, орално и локално приложение. Това е особено важно за пациенти, които често страдат от инфекции или имат хронични заболявания, при които антибиотиците се използват по-често и резистентността може да се развие.

    По време на пикови сезони на заболеваемост, може да се изолират няколко микроорганизма от един и същ пробен материал.

    За да предоставим най-доброто решение на пациента и неговия лекуващ лекар, предлагаме разширена антибиограма. Тази версия може да включва по-голям брой от стандартния набор дискове в зависимост от конкретния патоген и неговото изолиране.

    Запази час за изследване