Годишната профилактика на здравето е значим елемент от цялостната грижа за здравето. Освен, че посещението при лекаря дава оценка на физическото здраве, редовните прегледи предоставят възможност за ранно откриване на редица заболявания. Ако признаците и симптомите се засекат навреме, то лечението може да се проведе по-ефективно и успешно.

Профилактичните прегледи при жените естествено имат и своите специфики свързани с репродуктивната функция на женския организъм, с възрастта и с определените социално значими заболявания, водещи до трайни увреждания или преждевременна смърт.

Запази час за изследване

Какво включва пакета Годишна профилактика за жени в Laboratoria.bg

  • ПКК;
  • СУЕ, Урина – ОХИ;
  • Глюкоза;
  • Липиден профил;
  • Креатинин;
  • Уреа;
  • Пикочна киселина;
  • Общ белтък;
  • Албумин;
  • АСАТ;
  • АЛАТ;
  • ГГТ;
  • Алкална фосфатаза;
  • Калий;
  • Калций;
  • Натрий;
  • Хлориди;
  • Общ Билирубин;
  • C – реактивен протеин;
  • TSH

Заяви изследване

    Стандарти за годишна профилактика за жени

    Основни профилактични изследвания

    С възрастта женското тяло преминава през редица промени. Някои функции на организма отслабват и рискът от заболявания се увеличава. За това невинаги има индикации и редовния скрининг е най-добрата превенция на здравословни усложнения.

    Възраст 13 – 18 години

    В тази възрастова група прегледите включват предимно измерване на височината, телесното тегло, ИТМ, артериалното налягане, състоянието на кожата. Гинекологичен преглед се извършва само ако е индициран.

    Перодични лабораторни изследвания за гонорея, HIV и хламидия
    При високорисковите групи може да се изследва: кръвна глюкоза, скрининг за колоректален карцином, генетична консултация, тест за хепатит С, тестове за сексуално трансмисивни заболявяния, скрининг за туберкулоза.

     Възраст над 18 години

    В профилактичния преглед за всички жени над 18-годишна възраст са включени:

    1. ПКК

    За жени от 30- до 45-годишна възраст и от 46- до 65-годишна възраст се извършва изследването пълна кръвна картина (ПКК) – веднъж на 5 години.

    За всички над 65-годишна възраст – ПКК се прави ежегодно за календарна година.

    Показателите, които може да се разгледат са между 8 и 30. ПКК измерва различни компоненти и показатели от вашата кръв, като най-съществените са:

    • Червени кръвни клетки /еритроцити – транспортират кислород до тъканите и органите;
    • Бели кръвни клетки /левкоцити – защитници на организма, борят се с инфекциите;
    • Хемоглобин – кислород – пренасящият белтък в червните кръвни клетки;
    • Хематокрит – това е съотношението между червените кръвни клетки и течен компонент, или към плазмата във Вашата кръв;
    • Тромбоцити – участват в процеса на кръвосъсирването.

    2. Изследване на урина

    Провежда се с тест-ленти в кабинет за: Протеин, Глюкоза, Кетонни тела, Уробилиноген/билирубин, pH.

    3. Тест за нивото на глюкоза

    При жените с наднормено тегло, скринингът на кръвната захар е изключително важно изследване, което показва рисковете от диабет. Високите нива на кръвна захар са предпоставка за увреждане на коронарните артерии, натрупване на плаки и развитие на сърдечно-съдови заболявания.

    4. Щитовидна жлеза

    Хормоните на щитовидната жлеза са ключови за всички системи в организма – нервна, храносмилателна, сърдечно-съдова. При съмнения за проблем се препоръчват изследвания за нива на хормони TSH, Т3 и Т4; тиреопероксидазни антитела (ТРО Аb), TSH рецепторни антитела (TRAb), както и да се направи ехографско изследване на жлезата.

    5. Скрининг на бъбреци

    В бъбреците се образуват кристали, съставени от калциеви, уратни, фосфорни, магнезиеви и смесени соли. Те се изхвърлят от организма чрез урината, но понякога част от тях се утаяват в бъбрека и след период от 2-3 години от тях се сформира камък. Бъбречните камъни са изключително коварни, защото могат да се намират в организма с години без да ги усетим.

    6. Скрининг на бял дроб

    Белодробният карцином започва най-често без ясна симптоматика. Скринингът за рак на белия дроб е процес, при който се използват тестове за откриването на болестта в ранен стадий, още преди да се появят симптоми. Достатъчно е в рамките на прегледа да се прави нискодозирана компютърна томография на белия дроб (скенер) с контраст. Прегледът се препоръчва на хората в рискови фактори и групи за проблеми с белите дробове – бивши или настоящи пушачи.

    7. Електрокардиограма

    Електрокардиограма или ЕКГ е изследване, което регистрира електрическата активност на миокардните влакна. Чрез него се наблюдава дали в сърдечния мускул има механични или биоелектрични нарушения. След 40 годишна възраст е препоръчително изследването да се прави на всеки две години, а след 50 – най-малко веднъж годишно.

    8. Очен преглед

    При липса на оплаквания, профилактични очни прегледи при млади хора е препоръчително да се правят на всеки 2 години. След 40-45-годишна възраст са възможни промени в зрението вследствие на наследствени или външни фактори, затова е препоръчително прегледите при офталмолог да се провеждат ежегодно. След 60-годишна възраст е задължително прегледът да е всяка година.

    Специфика при женската профилактика

     1. Гинекологичен преглед

    Гинекологичният преглед е от огромно значение за репродуктивното ви здраве и е една от най-успешните превантивни мерки на опасни диагнози като: рак, венерически болести и други тежки заболявания. Докторът проверява състоянието на вагината, шийката на матката, яйчниците, фалопиевите тръби и матката.

    След този преглед честота на профилактиката трябва да бъде веднъж в годината до навършване на 29 години. Ако сте в добро здраве, след 30 години може да се преглеждате и веднъж на две години, защото по-възрастните жени са по-бдителни и рядко пренебрегват смущаващите симптоми.

     2. Цитонамазка

    Цитономазката може да бъде част от гинекологичния преглед. Изследването представлява извличане на клетки от повърхността на шийката на матката. Взимат се от външната част на маточната шийка и цервикалния канал чрез специална четка. Манипулацията коства дискомфорт, но е безболезнена.

    Чрез това изследване могат да се установят рак на маточната шийка или рак на матката. Могат дори да бъдат регистрирани процесите преди разгръщането на опасните заболявания. Новите технологии откриват генетичния материал на (HPV) – човешкия папилома вирус.

    Препоръчителната честота на изследването е веднъж в годината, но ако цитонамазката включва колпоскопски преглед и изследване за човешки папилома вирус, може да се прави и по-рядко при отрицателен резултат за високорисковите типове HPV.

     3. Мамологичен преглед

    Открито в първи стадии, онкологичното заболяване е лечимо, а операцията на гърдата се състои единствено в отстраняване на засегнатия участък. Затова от изключително значение е да посещавате мамолог редовно. Препоръчителната честота на ехографските прегледи след навършване на 30 години е 1-2 пъти годишно. За жените на възраст межди 40 и 50 години се включва и мамография.

    За дами след 50 годишна възраст се полага направление за профилактика, а предвидената честота на мамографиите е 2 пъти годишно.

    Препоръчва се самоизследването! Най-подходящият момент за самостоятелен мамологичен преглед на гърдите е около 3 до 5 дни след началото на менструацията.

     4. Преглед при ендокринолог

    Ендокринолозите са квалифицирани да диагностицират и лекуват състояния като диабет, заболявания на щитовидната жлеза, безплодие, проблеми с растежа, метаболитни нарушения, остеопороза, някои видове рак и нарушения в надбъбречната жлеза и хипофизата. Това разнообразие от органи и прилежащите им заболявания прави редовното посещение при ендокринолог ключово за вашето здраве и спокойствие. Независимо от възрастта, препоръчваме профилактичните ендокринологични прегледи да се извършват веднъж в годината.

     5. Дерматологичен преглед

    След навършване на 18 години е редно да наблюдавате кожата си за появата на съмнителни бенки, промени в цвета и формата им или петна. Годишен профилактичен дерматологичен преглед трябва да се извършва след навършване на 40 години.

     6. Колоноскопия

    Тази процедура ще открие и отстрани безсимптомни полипи, които могат да се развият в рак на дебелото черво. Препоръките са първата подобна процедура да се извърши във възрастта между 45 и 50 години. Следващата подобна интервенция се назначава в зависимост от резултатите.

    7. Тест за костна плътност

    Колкото по-плътни са костите ви, толкова по-малка е вероятността да се счупят. Ако имате слабо телосложение или сте наясно с друг рисков фактор, започнете да се тествате на 50-годишна възраст. В противен случай изследванията са препоръчителни след 65-годишна възраст.

    Жените имат право на следните профилактични прегледи по време на бременност:

    • Десет прегледа за срока на бременността и два прегледа след раждането;
    • Две ултразвукови изследвания на плода – едно при І триместър и едно от 16-20 гестационна седмица.

    При рискова бременност в зависимост от усложненията се включват допълнителни консултации и изследвания

    Важна подробност е, че в случая профилактичните прегледи могат да се извършват от личния лекар или от АГ-специалист според желанието на бременната жена.

    Кои изследвания или пакети изследвания са подходящи за установяване на здравното състояние на организма

    Най-пълно и точно е медицинското заключение на лекаря, когато е основано и на подходящи и точни лабораторни изследвания. Основните изследвания при профилактичен преглед показват състоянието на пациента и отклоненията от нормалните стойности на изледвания параметър може да са насока за последващи действия на медицинските лица. Здравето се проследява с лабораторни изследвания в някои от следните категории изследвания или пакети изследвания.

    • Тиреоидна функция (TSH, FT3, FT4, TAT, MAT)
    • Инсулинова резистентност” (Инсулин, Глюкоза, HOMA index)
    • Превенция – Добро здраве” (ПКК, СУЕ, урина – ОХИ, глюкоза, липиден профил, креатинин, урея, пикочна киселина, общ белтък, албумин, АСАТ, АЛАТ, ГГТ, алкална фосфатаза, калий, калций, натрий, хлориди, общ билирубин, C – реактивен протеин).
    • Липиден статус- холестерол; HDL; LDL; триглецириди.

    Лаборатория.бг предлага пакет изследвания “За жени + TSH”, в които се включват освен основните показатели и допълнителни такива.

    Кои са задължителните профилактични прегледи за жени – топ 5, които не бива да пропускате

    • Гинеколог – веднъж на 1 година
    • Мамолог – веднъж на 2 години
    • Кардиолог – веднъж на 4 години
    • Гастроентеролог – веднъж на 1 година
    • Ендокринолог – веднъж на 1 година
    Запази час за изследване