Какво е АЛАТ?

АЛАТ (ALAT) (азот аминотрансфераза) е ензим, който се среща предимно в черния дроб и мускулните клетки. Той играе важна роля в метаболизма на аминокиселини. Човешкото тяло използва ALAT като един от участниците в метаболитния процес, превръщащ храната в енергия.

Чернодробните ензими са вещества, които се произвеждат от черния дроб и могат да бъдат измерени чрез кръвен тест. Аспартат аминотрансферазата (АСАТ, ASAT, AST) и аланин аминотрансфераза (ALT) са два от ензимите (трансаминази), които се изследват, когато има съмнения за чернодробно заболяване на пациент. В сравнение един с друг, ензимите могат да помогнат за идентифициране на токсини, заболяване или увреждане на дроба.

Запази час за изследване

Какви са функциите на трансаминазите АСАТ и АЛАТ в тялото?

Аминотрансферазите са химични вещества, които черният дроб използва за производството на гликоген. Гликогенът е съхранената форма на глюкозата, захарта – която тялото използва за енергия. Всяка молекула глюкоза, която не е използвана веднага, се преобразува в гликоген. По-голямата част от гликогена се съхранява в клетките на черния дроб, останалата част се складира в:

  • Скелетните мускули;
  • Глиалните клетки на мозъка;
  • Други органи.

Аланин аминотрансфераза се намира главно в черния дроб. Ако нивото на АЛТ е високо, това може да бъде признак на увреждане на чернодробната функция.

Случайно повишаване на АЛАТ в кръвта може да възникне при остра или краткосрочна инфекция или заболяване. Повишените нива на АЛАТ в кръвта, които са наблюдавани за дълъг период от време, са знак за по-сериозно състояние, защото повишените нива на ензима може да означават, че е налице основно заболяване.

Аспартат аминотрансфераза (АСАТ) се съдържа в различни тъкани, като мозъка, панкреаса, сърцето, бъбреците, белите дробове и скелетните мускули. Ако някоя от тези тъкани бъде увредена, АСАТ ще бъде освободен в кръвния поток. Повишените нива на АСАТ са признаци на увреждане на тъканите, но не винаги са свързани със симптоми на чернодробно увреждане.

Заяви изследване

    С каква цел се провежда изследването?

    ALT е по-специфичният показател за чернодробно увреждане. Изследването му е включено е във всички профилактични пакети.

    • Провежада се при съмнение за увреждане на черен дроб (цироза, вирусни хепатити, тумори, след приемане на хепатотоксични медикаменти (анаболи, контрацептиви, химиотерапия);
    • Други остри вирусни хепатити – напр. при EBV и CMV инфекции; проследяване на клинично протичане на остри хепатити и проследяване на ефекта от лечението;
    • Диагностициране на заболявания за запушване на жлъчните пътища;
    • Диагностициране на заболявания на панкреса;
    • Диференциална диагноза на хемолитична от чернодробна жълтеница;
    • Миокарден инфаркт;
    • Мускулни заболявания,травми;
    • Анемични състояния с хемолиза.

    Защо и кога да се изследвате?

    Изследването на ALАT се назначава при оплаквания като: отпадналост, гадене, безапетитие, повръщане и стомашен дискомфорт, при пожълтяване на кожата и очите (жълтеница). Изследва се при съмнение за остър хепатит, а също и при контакт с болни.

    Рутинно се проследява при болни с хроничен хепатит. При лица, които хронично злоупотребяват с алкохол, чернодробна стеатоза (омазняване или рак на черния дроб), жлъчно-каменна болест и др.

    Проследява се при продължително приемане на лекарства, които могат да увредят чернодробните клетки – напр. нестероидни противовъзпалителни средства, антиконвулсанти, антипсихотици, някои антибиотици (напр. кларитромицин), антигъбични средства, имуномодулатори, антихиперлипидемични лекарства и други.

    За скрининг на чернодробното заболяване.

    Кога да се изследвате?

    Ако вашият лекар смята, че имате симптоми на чернодробно заболяване. Обикновено се изисква тест за ALАT заедно с други лабораторни изследвания.

    Необходима ли е подготовка преди изследване?

    Стандартна предварителна подготовка – сутрин на гладно. Необходимо е да информирате лекаря си за всички лекарства, които приемате.

    Проба – венозна кръв
    Метод – стандартизиран кинетичен

    Референтни стойности:
    Възраст (години), пол Стойности (U/L)
    0-1 <54
    Жени <33
    Мъже <41

    Анализ на резултатите

    При остър вирусен и токсичен хепатит (след прием на лекарства или токсични за субстанции като тетрахлорметан) – се установяват силно повишени стойности на ALАT в серума (20-100 пъти).

    При остра обструкция на жлъчните пътища, при чернодробни метастази, първичния хепатом, чернодробна стеатоза – се наблюдават повишени стойности

    ALАT е по-малко чувствителен от ASАT при алкохолно-индуцирано увреждане на черния дроб.
    При чернодробна цироза стойностите на ALАT са нормални или леко завишени (1-5 пъти).
    Умерено повишаване на серумната ALАT се регистрира при шок, тежки изгаряния, инфекциозна мононуклеоза, Марсилска треска, левкемия, инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, еклампсия, хепатотоксичност, остър панкреатит.

    При бременност може да има понижение на ALАT.

    Нормалните стойности на ALАT не винаги изключват чернодробни заболявания.

    Как се разчита съотношението между стойностите на АЛАТ и АСАТ?

    Нивата на ALАT и ASАT имат паралелна промяна. Обикновено съотношението е голямо при алкохолен хепатит, при омазняване на дроба, чернодробна цироза и чернодробни метастази.

    Съотношението на стойностите на тези ензими има информативна стойност за лекуващия лекар.
    АСАТ/АЛАТ=1, и двата ензима са с високи стойности има при остър вирусен хепатит,медикаментозен или токсичен хепатит
    АСАТ/АЛАТ по-голямо от 2:1(АСАТ е с 2 пъти п о-високи стойности от АЛАТ) при алкохолно увреждане
    АСАТ>АЛАТ>1 при повишени стойности на показателя от друго естество

    Как да се погрижим за доброто състояние на черния дроб?

    Превенцията винаги е по-добра от лечението – диагностиката и проследяването, грижата преди увреждането на черния дроб са от съществено значение за добтото здраве на организма.

    Правилното хранене предпазва и помага за поддържането му в добро състояние, но двигателната активност също е съществен фактор.

    Консумация на фибри и намален прием на сол и захар, както и избягване на преяждането, са от голямо значение.

    Някои от най-добрите храни, които помагат за пречистване включват орехи, лимонов сок, листни зеленчуци, зехтин, зелен чай, бамя и авокадо.

    Важно е да се приемат много вода и течности, но да се избягва алкохолът. Поддържането на здравословно тегло помага за намаляване на риска от чернодробни проблеми.

    Въпреки това, ако имате симптоми и сте в рискова група, следете състоянието си при специалист, който да назначава редовни тестове на чернодробни ензими.

    Защо да се izberete laboratoria.bg ?

    Ние, екипа на laboratoria.bg се гордеем със своето обслужване, което включва както генетични, така и клинични изследвания, които се допълват, за да осигурят цялостна грижа за пациента. Ние вярваме в значимостта на интегрирането на генетичната информация в медицинската диагностика и профилактика, като същевременно предоставяме широк спектър от услуги на едно място.

    При нас може да направите всички необходими изследвания, които да подпомогнат диагностиката и профилактиката на редица медицински състояния – заболявания на черния дроб, бременност, репродуктивни несполуки, онкологични заболявания, редки генетични болести, полово предавани инфекции, респираторни инфекции и други.

    Ние в laboratoria.bg винаги ще ви подкрепим във вашият стремеж за здравословен начин на живот и постигане на оптимално здраве. Вярваме, че качествената медицинска грижа трябва да бъде достъпна и удобна за всеки, и се гордеем, че можем да ви предложим тази възможност.

    Запази час за изследване