Какво представлява анемията?

Кръвта съдържа три основни вида клетки: червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити) и тромбоцити (кръвни плочици). Анемията е състояние, при което се наблюдава намален брой еритроцити или ниски нива на хемоглобин.

Хемоглобинът е белтък, който се намира в червените кръвни клетки и играе ключова роля в транспорта на кислород от белите дробове до всички тъкани в организма. При анемия този процес се нарушава, което може да доведе до умора, слабост и други здравословни проблеми.

Анемията е често срещано здравословно състояние, което засяга милиони хора по света. Тя се характеризира с намалено количество червени кръвни клетки или ниски нива на хемоглобин в кръвта, което затруднява преноса на кислород в организма. Най-честата причина за анемията е дефицит на желязо в организма, което е ключов елемент за производството на хемоглобин.

Запази час за изследване

Симптоми на анемия

Анемията възниква, когато в организма липсва достатъчно кислород поради намаленото количество червени кръвни клетки или хемоглобин. Това може да доведе до различни симптоми, които варират по интензивност според тежестта на състоянието.

Най-честите признаци включват:

  • Постоянна умора и слабост – Чувството на изтощение, дори след добра почивка. Липсата на достатъчно кислород в клетките затруднява нормалното функциониране на организма.
  • Задъхване при леки усилия – Дори при незначителна физическа активност може да се появи усещане за недостиг на въздух, тъй като кръвта не транспортира достатъчно кислород.
  • Бледа кожа – Намаленият брой червени кръвни клетки води до загуба на естествения розов оттенък на кожата, особено по лицето, устните и вътрешната страна на клепачите.
  • Замаяност и главоболие – Недостатъчният приток на кислород към мозъка може да предизвика световъртеж, главоболие и нестабилност при изправяне или резки движения.
  • Студени крайници – Нарушеното кръвообращение води до усещане за студенина в ръцете и краката, дори при нормална температура на околната среда.

Заяви изследване

    Причини за развитие на анемията

    Анемията може да се развие в резултат на различни фактори, които намаляват броя на червените кръвни клетки или възпрепятстват производството на хемоглобин. В зависимост от вида на анемията, причините могат да бъдат различни:

    Недостиг на желязо (желязодефицитна анемия)

    Желязото е основен минерал, необходим за синтеза на хемоглобин – белтъкът в червените кръвни клетки, който пренася кислород в тялото. Когато нивата на желязо са ниски, организмът не може да произвежда достатъчно хемоглобин, което води до развитие на анемия. Причини за желязодефицитна анемия:

    • Небалансирано хранене – Недостатъчният прием на храни, богати на желязо, като червено месо, риба, спанак, леща и ядки, може да доведе до недостатъчно производство на червени кръвни клетки.
    • Кръвозагуба – Хроничната загуба на кръв е една от най-честите причини за недостиг на желязо – язви, хемороиди, продължителни и обилни менструални кръвотечения или вътрешни кръвоизливи.
    • Нарушено усвояване на желязото – Някои заболявания, като цьолиакия, могат да попречат на организма да абсорбира ефективно желязото. Също така, хирургични интервенции, като отстраняване на част от червата, могат да намалят способността на тялото да усвоява този важен минерал.

    Недостиг на витамини

    Недостатъчният прием на витамин B12 и витамин B9 може да доведе до специфичен вид анемия, наречен мегалобластна анемия. Тези витамини играят ключова роля в процеса на клетъчно делене и синтеза на ДНК. Когато липсват, производството на червени кръвни клетки се нарушава, което води до появата на по-големи, но нефункционални клетки, неспособни да транспортират кислород ефективно. Основни причини за дефицит на витамин B12 и фолиева киселина:

    • Непълноценно хранене – Липсата на месо, млечни продукти, яйца и зеленолистни зеленчуци в диетата може да доведе до недостиг на тези важни витамини;
    • Проблеми с усвояването – Стомашно-чревни заболявания като цьолиакия, болест на Крон или хирургично отстраняване на част от стомаха или червата;
    • Пернициозна анемия – Автоимунно състояние, при което организмът не може да абсорбира витамин B12 поради липса на специфичен протеин, наречен вътрешен фактор.
    • Повишена нужда от витамини – По време на бременност, кърмене или при някои хронични заболявания нуждата от фолиева киселина и витамин B12 се увеличава, а при недостатъчен прием може да се развие анемия.

    Загуба на кръв

    Загубата на кръв, независимо дали е остра или хронична, може да доведе до значително намаляване на броя на червените кръвни клетки, причинявайки анемия. Когато организмът губи кръв, той се опитва да компенсира, като увеличава производството на нови кръвни клетки, но ако загубата е прекомерна или продължителна, тялото не успява да навакса достатъчно бързо и това води до желязодефицитната анемия. Причини за анемия, свързана със загуба на кръв:

    • Остри кръвоизливи – Големи кръвозагуби, причинени от травми, операции или раждане;
    • Хронични кръвозагуби – Постепенна загуба на голямо количество кръв от стомашно-чревния тракт (язви, полипи, рак на дебелото черво), хемороиди или често кръводаряване;
    • Тежки менструални кръвотечения – Продължителната и обилна менструация е честа причина за анемия при жените.

    Хронични заболявания

    Някои хронични заболявания могат да окажат негативно влияние върху производството и продължителността на живота на червените кръвни клетки, което води до анемия. Тези състояния или потискат нормалната функция на костния мозък, или ускоряват разрушаването на кръвните клетки. Заболявания, водещи до анемия:

    • Възпалителни заболявания – Хронични възпалителни състояния като ревматоиден артрит, болест на Крон и лупус могат да предизвикат анемия на хроничното заболяване. Възпалителните процеси нарушават усвояването и използването на желязо, което пречи на нормалното кръвообразуване.
    • Бъбречни заболявания – Хроничната бъбречна недостатъчност води до намалена продукция на еритропоетин – хормонът, който стимулира костния мозък да произвежда червени кръвни клетки.
    • Онкологични заболявания – Левкемия, лимфом и други видове рак могат директно да доведат до заболявания на костния мозък и да потиснат производството на червени кръвни клетки. Някои злокачествени заболявания също могат да ускорят разрушаването на вече произведените кръвни клетки (хемолитична анемия).

    Проблеми с костния мозък

    Костният мозък е основният орган, отговорен за производството на червените кръвни клетки. Ако той не функционира правилно, организмът не може да произвежда достатъчно кръвни клетки, което води до анемия. Едно от най-сериозните състояния, свързани с дисфункция на костния мозък, се нарича апластична анемия – заболяване, при което костният мозък спира да произвежда достатъчно кръвни клетки. Причини за нарушения в костния мозък:

    • Излагане на токсини – Дълготрайният контакт с радиация, химикали (като бензен) и химиотерапевтични лекарства може да увреди костния мозък и да потисне кръвообразуването.
    • Вирусни инфекции – Някои вируси, като хепатит, Epstein-Barr и HIV, могат да атакуват костния мозък и да нарушат неговата функция.
    • Автоимунни заболявания – В редки случаи имунната система може да атакува костния мозък, пречейки му да произвежда нормални кръвни клетки.
    • Ракови заболявания – Левкемия и други злокачествени заболявания на кръвта могат да засегнат костния мозък и да нарушат неговата способност да произвежда червени кръвни клетки.

    Как се диагностицира анемия?

    Диагностицирането на анемията се извършва чрез различни кръвни изследвания, които определят вида и тежестта на състоянието.

    Основни методи за диагностика:

    Пълна кръвна картина (ПКК) – Това е основното изследване, което измерва:

    • Броя на червените кръвни клетки (еритроцити)
    • Хемоглобина – основният показател за анемия
    • Хематокрита – съотношението на кръвните клетки към общия обем на кръвта
    • Средния обем на еритроцитите (MCV) – показва дали червените кръвни клетки са твърде малки (микроцитна анемия) или твърде големи (мегалобластна анемия)

    Желязов панел и нива на витамини

    Изследват се нивата на желязо, феритин, витамин B12 и фолиева киселина (B9), за да се установи дали анемията е причинена от дефицит на тези вещества.

    Микроскопско изследване на кръвна натривка –

    Под микроскоп се анализират формата и големината на червените кръвни клетки, което помага за идентифициране на специфични видове анемия.

    Допълнителни тестове

    В зависимост от подозренията на лекаря могат да се направят изследвания на костния мозък, тестове за хронични заболявания или хемолитични тестове, ако има съмнение за автоимунна или наследствена анемия.

    Изследвания, които може да направите в Laboratoria.bg

    След появата на първите признаци на анемия е важно да се консултирате с лекар. Специалистът може да назначи необходимите изследвания и да препоръча подходящо лечение, което да помогне за подобряване на състоянието. Кръвните тестове са основният метод за диагностицирането й и за определяне на нейната тежест.

    Пълна кръвна картина (ПКК)

    Пълната кръвна картина (ПКК) е основно изследване, което предоставя информация за различните видове клетки в кръвта. Тя помага за диагностицирането и мониторинга на различни заболявания и състояния.

    За определяне на причината се изследват и други показатели, когато това се налага:

    • Фолиева киселина
    • Феритин
    • Трансферин
    • Витамин В12
    • Еритропоетин

    Каква е подготовката за изследването?

    Изследването следва да се провежда сутрин на гладно.

    Какъв е видът на изследването?

    Венозна кръв

    Запази час за изследване