Феталната морфология е едно от най-важните ултразвукови изследвания по време на бременността, тъй като тя предоставя ценна информация за здравето и развитието на зародиша.
Целта на изследването е да предостави информация за развитието на бременността и състоянието на фетуса към момента на прегледа. Оценяват се структурата и развитието на видимите органи, както и фето-плацентарното кръвообращение.
Какво е Фетална морфология?
Това е специализирано ултразвуково изследване, което предоставя детайлна информация за развитието на бебето. При това изследване се извършва преглед на основните органи и системи на бебето, за да се оцени тяхната структура и функционалност.
Основната цел на т.нар. фетална медицина е да открие или изключи наличието на вродени структурни отклонения. По време на прегледа се следи както развитието на фетуса, така и състоянието на майката, за да се осигури навременна информация за евентуални рискове или отклонения.
Фетална морфология: Задължително изследване
Прегледите при специалист по фетална морфология са ключова стъпка в наблюдението на всяка бременност, независимо от състоянието на бъдещата майка. Всяка бременност крие потенциален риск от аномалии, генетични дефекти или заболявания на плода.
Целта на изследването е да се открият сериозни физиологични аномалии, които могат да окажат значително влияние върху бъдещия живот на бебето и майката. Феталната морфология играе важна роля както за здравето на майката, така и за нормалното протичане на бременността до самия й край.
Според резултатите от изследването, специалистите по фетална морфология класифицират пациентите като високорискови или нискорискови. Нискорисковите пациенти продължават с рутинни прегледи и консултации, докато високорисковите се подлагат на допълнителни изследвания за по-детайлна диагностика.
Каква информация е желателно да подготвите преди преглед за фетална морфология
Ако бременността Ви е инвитро – трябва да знаете датата на пункцията
Наследствени заболявания – трябва да се информирате дали има наследствени заболявания в семейството
Предишни заболявания – ако имате предишни заболявания, е желателно да представите съответните документи и епикризи.
Провеждани операции – ако са провеждани операции, особено при злокачествени заболявания, вземете със себе си съответните епикризи
Провеждани фетални морфологии – ако е била провеждана фетална морфология, е желателно да представите снимки от тях и писменото заключение на специалистите.
Видове високо специализирани прегледи по време на бременност
Ултразвуково изследване 6-10 г.с.
Това неинвазивен метод за пренатална оценка на състоянието на зародиша, плацентата, околоплодната течност и кръвния поток в майчините и феталните съдове. С помощта на този метод се извършва оценка на растежа и развитието на плода, диагностика на аномалии, контрол на инвазивни манипулации и идентификация на маркери за хромозомни аномалии при плода.
Ранен комбиниран биохимичен скрининг за хромозомни аномалии 11 – 13 г.с.
Това е изследване, което се предлага на всички бременни жени, за оценка на риска по отношение на хромозомните аномалии на плода:
- Синдром на Даун (Тризомия 21) и някои други;
- Синдром на Едуардс (Тризомия 18);
- Синдром на Патау (Тризомия 13);
- Синдром на Търнер Монозомия X);
- триплоидии
- други вродени структурни аномалии
- оценка на риска за Прееклампсия и фетална растежна ретардация
- оценка на риска за гестационен диабет
Комбинираният скрининг съчетава данни от ултразвукови изследвания и анализ на хормони на бременността, взети от кръвна проба на бъдещата майка. Извършва се преглед на медицинската анамнеза на майката, като се изследват нивата на два ключови хормона – бета-фракцията на човешкия хорион-гонадотропен хормон (б-ЧХГ) и свързания с бременността плазмен протеин А (РАРР-А).
Бърз и безопасен и неинвазивен лабораторен тест на определени кръвни показатели. Служи за проследяване на основните рискове за плода и майката по време на бременността.
Разпределен в различни седмици от първото тримесечие, а това дава специфична информация относно растежа и стадият на развитие на плода.
11 г.с. – 12 г.с. – служи за проследяване на опасността от генетични дефекти.
12 г.с. – 14 г.с. – дава сведения за структурните аномалии и проблемите на сърцето.
Изследването носи съществена информация относно здравето и развитието на бебето. Целта му е да измери нивото на опасност от съществуващи аномалии на хромозомите.
Целта на скрининга е да осигури рутинни грижи и системно наблюдение от установяването на бременността до раждането на живо и здраво бебе. В проследяването на бременността се включват специализирани лабораторни изследвания и тестове:
- Микробиологично изследване на влагалищен секрет (2бр.)
- Цитонамазка (1бр.)
- ПКК + Глюкоза + Общо химическо изследване и седимент на урина (6бр.)
- Определяне на кръвна група (1бр.)
- Биохимия – ASAT, ALAT + Хемостаза – време на кървене, време на съсирване, INR (2бр.)
- TSH (2бр.)
- Стерилна урина (1бр.)
Биохимичният скрининг е напълно безболезнено и неинвазивно изследване. Състои се от вземане на кръвна проба, от която се анализират характерни за бременността показатели. Те дават информация за нивата на ключови хормони, която служи за определяне на риска от хромозомни аномалии.
- Специализираното ултразвуково изследване
Изследването включва измерване на количеството течност зад врата на плода (нухална транслуценция), наблюдение на носната кост, оценка на кръвния поток през трикуспидалната клапа на сърцето, кръвния поток през ductus venosus в черния дроб на плода, както и установяване на наличие или липса на физически аномалии.
Ранна фетална морфология 16-18 г.с.
Това изследване позволява да се определи рискът от наличие на сериозни хромозомни заболявания при плода. То се препоръчва в случаите, когато поради определени обстоятелства не е направен ранен скрининг.
Фетална ехокардиография 18-22 г.с.
Това е обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. Включва три основни аспекта:
- фетална биометрия – измерване на основни биометрични показателя на плода
- морфология – оценка на анатомията на плода
- оценка на плацентата и околплодните води; матката (дължина на маточна шийка) и яйчниците
- оценка на утеро-плацентарен кръвоток
Фетална морфология 20-24 г.с.
Има за цел да оцени анатомията на плода и да открие или изключи аномалии, които могат да се проявят в по-късните етапи на бременността и са видими чрез ехографско изследване. По време на изследването се анализират размерите и растежа на плода, количеството околоплодна течност, позицията на плацентата, кръвния поток в различни съдове на плода, пъпната връв и маточните артерии, както и дължината на маточната шийка.
Късна фетална морфология 30-34 г.с.
Прегледът, познат и като „трета фетална морфология“, се извършва между 30-та и 34-та гестационна седмица. Чрез него се оценяват темповете на растеж на плода, зрелостта и позицията на плацентата, количеството на околоплодната течност, както и феталният и плацентарен кръвоток. Прегледът позволява също да се прегледат и анатомичните структури на плода.
Доплерово изследване 30-40 г.с.
Доплерово изследване оценява кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация.
Защо да направите изследванията си в Laboratoria.bg?
Ние работим с най-съвременна техника и гарантираме точността на резултатите от генетичните изследвания. Нашите специалисти с висока отговорност и прецизност извършват всички видове изследвания и анализи.
За ваше улеснение предлагаме възможност за записване на час за вземане на проба или при необходимост за посещение на лаборант в дома ви.
Предлагаме широк набор от изследвания в редица клинични направления, работим и с НЗОК и изследваме прецизно и бързо всяка проба. За допълителна информация вижте “Видове изследвания”.