Какво представлява креатининът?

Той е важен биохимичен показател за бъбречната функция. Той се образува при разграждането на креатин – вещество, което участва в производството на енергия в мускулите.

Креатининът е отпадъчен продукт, който се синтезира в черния дроб и се натрупва в мускулите, където се фосфорилира до креатинфосфат – основна форма за съхранение на енергия. Когато мускулите се нуждаят от енергия за метаболитни процеси, креатинфосфатът се разцепва до креатинин.

Нивото на креатинин в организма е стабилно и зависи основно от мускулната маса на индивида. Колкото по-голяма е мускулната маса, толкова по-високо ще бъде количеството на съхранен креатинфосфат и съответно на произведения креатинин. Това прави измерването на креатинина полезно за оценка на бъбречната функция, тъй като бъбреците са отговорни за елиминирането му от тялото чрез урината.

Когато нивата на креатинин в кръвта са повишени, това може да индикира проблеми с бъбреците, тъй като те са отговорни за филтрирането и изхвърлянето на креатинина чрез урината.

Запази час за изследване

Причини за висок креатинин

Високите нива на креатинин обикновено сочат към нарушена бъбречна функция. Основните причини за повишаване са:

  • Бъбречни инфекции, които могат да затруднят нормалната работа на бъбреците.
  • Гломерулонефрит – възпаление на бъбречните структури, които филтрират кръвта.
  • Бъбречни камъни, които могат да блокират пикочните пътища и да попречат на нормалното изхвърляне на отпадъчни вещества.
  • Бъбречна недостатъчност, която води до намалена способност на бъбреците да елиминират креатинин.

Освен бъбречно заболяване, някои други фактори също могат временно да повишат нивата на креатинин, като намален прием на течности и консумация на големи количества протеини чрез храна или хранителни добавки.

Гладуването или следването на богата протеинова диета могат да повишат нивата на креатинин.

Някои лекарства също могат да предизвикат временно повишаване на нивата на серумния креатинин или да увредят бъбреците. Освен това, определени здравословни проблеми могат да доведат до увреждане на бъбреците, което също води до повишени нива на креатинин. Тези състояния включват:

  • Диабет
  • Високо кръвно налягане
  • Сърдечно заболяване

Заяви изследване

    Симптоми на висок креатинин

    Ако нивото на креатинин е повишено поради проблеми с бъбреците, може да изпитате редица симптоми, свързани с нарушена бъбречна функция и задържане на течности. Бъбречните заболявания често водят до натрупване на токсини и отпадъчни продукти в тялото, което причинява различни прояви, като:

    • Гадене
    • Болка в гърдите
    • Мускулни крампи
    • Повръщане
    • Умора
    • Промени в честотата и външния вид (цвета) на урината
    • Повишено кръвно налягане
    • Подуване или задържане на течности в тялото
    • Сърбеж

    Високите стойности на креатинин могат да бъдат причинени от токсичност на лекарства, като антибиотици, сърдечно-съдови лекарства и диуретици, които увреждат бъбреците и нарушават тяхната функция. Симптомите включват умора, слабост, болка в гърдите и задържане на течност.

    При бъбречна инфекция (пиелонефрит) нивото на креатинин също може да бъде повишено, причинявайки бъбречна недостатъчност. Симптоми включват втрисане, болка в гърба и слабините, променен цвят на урината и гадене.

    При диабет, високи нива на кръвна захар могат да доведат до бъбречно заболяване. Симптомите на диабет тип 1 се развиват бързо, докато при тип 2 се проявяват постепенно.

    Кога се препоръчва изследване?

    Нарушаването на бъбречната функция намалява отделянето на креатинин, което води до повишение на серумните му нива. По този начин концентрацията на креатинин отразява и индиректно скоростта на гломерулна филтрация.

    Изследване за креатинин се препоръчва в следните случаи:

    При симптоми на бъбречно заболяване: ако има признаци като подуване, задържане на течност, болка в гърба или слабините, промени в урината (цвета или честотата), умора и гадене.

    При наличие на рискови фактори: като диабет, високо кръвно налягане, сърдечно заболяване, хронична употреба на лекарства, които могат да увредят бъбреците (например антибиотици, диуретици).

    При наблюдение на хора с хронични бъбречни заболявания: за следене на бъбречната функция и ранно откритие на евентуални усложнения.

    При редовни профилактични прегледи: особено за възрастни хора или хора с фамилна история на бъбречни заболявания.

    При следене на лечение с лекарства, които могат да повишат нивата на креатинин.

    Подготовка преди изследването:

    Преди изследване на креатинин е важно да уведомите лекаря за всички лекарства, които приемате, особено циметидин, нестероидни противовъзпалителни средства (напр. аспирин, ибупрофен), химиотерапевтици и цефалоспорини, тъй като те могат да повлияят на резултатите.

    Не се препоръчва да консумирате повече от 200 г месо, особено говеждо, поне 24 часа преди изследването, тъй като това може да повиши временно нивата на креатинин. Също така трябва да избегнете тежки физически натоварвания минимум 48 часа преди изследването.

    Проба: Венозна кръв.

    Метод: Колориметричен кинетичен ензимен метод по Jaffe.

    Референтни стойности: Обикновено нивата на креатинин при възрастни са в рамките на 0.6 – 1.2 mg/dL, но могат да варират в зависимост от възрастта, пола и мускулната маса.

    Запази час за изследване

    Бързо сваляне на креатинин: Методи

    • Поддържане на хидратация

    За по-добро намаляване на нивата на креатинин, е важно да се осигури адекватна хидратация. Водата подпомага бъбреците в процеса на филтриране на отпадъчни продукти като креатинин. Препоръчително е да се пият поне 8 чаши вода на ден.

    • Намаляване на приема на протеин

    Ограничаването на консумацията на червено месо и други храни с високо съдържание на протеини може да помогне за намаляване на креатинин. Вместо това, изберете по-леки източници като риба, пилешко месо и растителни протеини.

    • Избягване на определени медикаменти

    Някои лекарства, като НСПВС и антибиотици, могат да повишат нивата на креатинин. Консултирайте се с лекар относно алтернативи.

    • Билкови добавки и чайове

    Чайове и добавки като коприва, глухарче и лайка могат да подпомогнат бъбречната функция. Преди да започнете нови добавки, консултирайте се с лекар.

    • Поддържане на здравословна диета

    Храните, богати на фибри и антиоксиданти, като плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, могат да намалят нивата на креатинин. Ограничете солта и мазнините.

    • Умерена физическа активност

    Редовната, но не прекомерна физическа активност е важна. Избягвайте натоварвания, които могат да увеличат производството на креатинин. Леки упражнения като йога и разходки са добри опции.

    Запази час за изследване