Какво са триглицериди (Triglycerides)?

Триглицеридите са биохимични съединения, присъстващи в значително количество в човешкия организъм. Те са сновната форма за складиране на мастни киселини. Като есенциални липиди, образувани от трите хидроксилни групи на глицерол молекулата, демонстрират изключително висока биохимична стабилност и са основен източник на енергия за тялото.

Те са вид мазнини (липиди), които се откриват в кръвта. Натрупват се в мастните клетки като енергиен резерв и нивата им зависят от приетите излишни калории, особено прости захари.

Триглицериди се образуват през процеса на липогенеза, който се осъществява най-вече в адипоцитите, съдържащи мастни клетки. След консумация на храна, богата на мазнини, те се синтезират в кръвоносната система и биват транспортирани до тъканите, където се използват за източник на енергия чрез процеса на бета-оксидация. Същевременно, триглицеридите създават и резерва от енергия, който може да бъде “мобилизиран” при нужда.

Въпреки своята ценност за общото функциониране на организма, високите нива на триглицериди в кръвта могат да са свързани с различни метаболитни разстройства и кардиоваскуларни рискове. Затова контролът им е от съществено значение за поддържането на оптималното здравословно състояние и предотвратяването на дисбаланс в липидния метаболизъм.

Запази час за изследване

Защо се изследват нивата на триглицеридите?

Изследването на нивата на триглицериди в кръвта е важна част от общата оценка на здравето. Някои от причините са свързани с оценка на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, сред които атеросклероза, инфаркт или инсулт. Повишените нива на триглицериди обикновено са част от така наречения “метаболитен синдром”, който включва съчетание от фактори, повишаващи риска от сърдечно-съдови проблеми.

Изследването може да се използва и при диагностициране на хипертриглицеридемия, оценка на метаболитната функция, както и при мониторинг на определена терапия. Проследяването на нивата на триглицериди помага да се оцени ефективността на лечението и да се предприемат допълнителни стъпки в хода на лечението при необходимост.

Изследването на триглицеридите, също наричани и „лош холестерол“, обикновено се извършва в комбинация с други лабораторни тестове за оценка на холестерола. Те включват креатинин, глюкоза и други фактори, които имат влияние върху рискът от чернодробна стеатоза, състоянието на сърцето и съдовата система и други заболявания.

Заяви изследване

    Каква е връзката между триглицеридите и холестерола?

    Общ холестерол е мярка за цялото количество холестерол в кръвта. Той включва:

    LDL (Лош Холестерол) – Липопротеините с ниска плътност, които могат да допринесат за натрупване на плаки в артериите.
    HDL (Добър Холестерол) – Липопротеините с висока плътност, които помагат за премахване на холестерола от артериите.
    VLDL и триглицериди – Липопротеините с много ниска плътност и другите липиди, които също участват в общия холестерол.

    Триглицеридите и холестеролът са видове липиди (мазнини), които се намират в кръвта. Докато триглицеридите съхраняват неизползваните калории и осигуряват енергия, холестеролът е необходим за изграждането на клетки и производство на хормони. Високите нива на двата липида увеличават риска от сърдечни заболявания.

    Кога да направя изследване за триглицериди?

    Изследването се назначава при високи нива на холестерол или нарушена липидна обмяна; в случай на член от семейството с нарушена липидна обмяна; в случаи на миокарден инфаркт в семейството; наднормено тегло и затлъстяване; тютюнопушене; данни за наследствена хиперхолестеролемия; лица на терапия за понижаване на липидите; проследяване при лица, преживяли миокарден инфаркт и мозъчно-съдова болест.

    Това изследване може да е част от рутинните лабораторни изследвания за оценка на здравословното състояние на човек;

    Как да се подготвя за изследването?

    Изследването следва да се провежда сутрин на гладно без прием на алкохол в предходните 12 до 14 часа. Специфичните инструкции за провеждането на теста, следва да потърсите от лекуващия Ви лекар.

    Какъв е видът на изследването?

    Венозна кръв

    Референтни стойности

    Стойности* Нива
    < 150 mg/dl нормални
    150 – 199 mg/dl гранични
    200 – 499 mg/dl умерено завишени
    > 500 mg/dl силно завишени

    *Резултатите от всеки вид изследване следва да се интерпретират от лекуващия лекар, провеждащ лечението на пациента. Посочените стойности са с информативен характер и не отменят консултацията със специалист.

    Цена

    4.00 лв.

    Анализ на резултатите

    Анализът на резултатите от изследване на триглицериди е важен за определяне на риска от сърдечно-съдово заболяване и за предприемане на необходимите мерки за намаляване на този риск. Винаги е препоръчително да се консултирате с лекар за интерпретация на резултатите и за съвети за здравословен начин на живот.

    Нормалните стойности на триглицеридите показват добър липиден профил, който е свързан с по-малък риск от сърдечни и чернодробни заболявания.
    Гранично високите стойности (150-199 mg/dL), изискват повишено внимание. Възможно е да се препоръчат промени в начина на живот, като диета и физическа активност, за предотвратяване на по-нататъшно повишение.

    Високите стойности представляват значителен риск за сериозни заболявания и здравословни проблеми. Препоръчва се консултация с лекар за предприемане на мерки за намаляване на нивата.

    Много високите стойности (над 500 mg/dL) са показател за здравословен проблем и могат да доведат до панкреатит и сериозни проблеми с черния дроб. Необходимо е спешно медицинско вмешателство и често предписване на медикаменти за намаляване на триглицеридите.

    Какви са симптомите на високи нива на триглицериди?

    Обикновено триглицеридите се увеличават без да се наблюдават симптоми за това повишаване. В случай, че се дължи на генетична предразположеност, може да се появят следните типични признаци:

    • натрупване на мазнини, особено около корема;
    • бели петна по ретината – те се установяват при преглед от очен лекар;
    • образувания по кожата във форма на мънички бели торбички, най-вече около в областта на очите, пръстите и лактите.

    Какво причинява високи триглицериди?

    Високите нива могат да бъдат причинени от:

    • Прекомерен прием на калории, особено от захари и мазнини;
    • Наднормено тегло или затлъстяване;
    • Липса на физическа активност;
    • Алкохолизъм;
    • Някои заболявания като диабет тип 2, хипотиреоидизъм и бъбречни заболявания;
    • Генетични фактори.

    Как могат да се намалят нивата на триглицеридите?

    Намаляване може да се постигне чрез:

    • Здравословно хранене с ниско съдържание на захари и наситени мазнини;
    • Отслабване и поддържане на здравословно тегло;
    • Увеличаване на физическата активност;
    • Ограничаване на консумацията на алкохол;
    • Приемане на лекарства, предписани от лекар.

    За да намалите високото ниво на мастни клетки в кръвта, е препоръчително да спортувате или да практикувате каране на колело, плуване, бягане, джогинг най-малки три пъти седмично. Натоварвайте организма си с интензивни физически дейности за периоди от 30 минути.

    Освен повече движение и физически дейности за понижаване на нивото на триглицеридите в кръвта помага и правилното хранене. Храните с наситени мазнини, като пълномаслени млечни продукти, захарта, захарните изделия и други въглехидрати, както и пържените храни трябва да се избягват. Намалете консумацията им до минимум, а още по-добре е да ги изключите напълно.

    Запази час за изследване